Aihearkisto: VaasaCup

VaasaCup XIV 11.5.2019

VaasaCup XIV pelattiin neljän joukkueen voimin.
Oulusta Vesimiehet,
Kokkolasta Merisaukot,
Seinäjoelta Lakeuden sukeltajat
sekä tiestysi järjestävä seura eli Pyöriäiset Delfiinit, Vaasa.

Turnauksen tunnelma oli rento ja varsin leppoisa, varmasti asiaan auttoi kohtuullisen rento aikataulu. Kaikissa peleissä oli onnistumisia maalinteon suhteen, mutta turnauksen tehokkain maalintekijä oli 9 maalilla Jim Holmbäck, Merisaukot, Kokkolan joukkueesta.

Tiukassa loppupelissa Merisaukot olivat hitusen Vesimiehiä parempia ja loistavana kolmanneksi tuli Lakeuden sukeltajat.

Kokkolan Merisaukot juhlimassa turnausvoittoa!
Kokkolan Merisaukot juhlimassa turnausvoittoa!

Sija Joukkue Pisteet Voitot Häviöt +
1 Merisaukot, Kokkola 6 3 0 28 4
2 Vesimiehet, Oulu 4 2 1 26 11
3 Lakeuden Sukeltajat, Seinäjoki 2 1 2 12 28
4 Pyöriäiset, Vaasa 0 0 3 6 29

 

ottelu Sininen Valkoinen Tulos
1 Merisaukot, Kokkola Lakeuden Sukeltajat, Seinäjoki 13 1
2 Vesimiehet, Oulu Pyöriäiset, Vaasa 12 2
3 Merisaukot, Kokkola Pyöriäiset, Vaasa 9 1
4 Vesimiehet, Oulu Lakeuden Sukeltajat, Seinäjoki 12 3
5 Pyöriäiset, Vaasa Lakeuden Sukeltajat, Seinäjoki 3 8
6 Vesimiehet, Oulu Merisaukot, Kokkola 2 6

Oulun Vesimiehet
Oulun Vesimiehet

Lakeuden sukeltajat, Seinäjoki
Lakeuden sukeltajat, Seinäjoki

Pyöriäiset, Vaasa
Pyöriäiset, Vaasa

Maalit peli nro Pelaaja Joukkue
9 15 Jim Holmbäck Merisaukot, Kokkola
7 50 Hannu Ahonen Vesimiehet, Oulu
5 2 Ilkka Hulkko Merisaukot, Kokkola
5 5 Tom Holmbäck Merisaukot, Kokkola
5 11 Jukka Kenttälä Vesimiehet, Oulu
4 69 Paavo Hynninen Lakeuden Sukeltajat, Seinäjoki
3 3 Jussi Vierola Lakeuden Sukeltajat, Seinäjoki
3 8 Lukas Bjon Merisaukot, Kokkola
3 12 Samu Latvala Pyöriäiset, Vaasa
3 2 Sakari Kaakinen Vesimiehet, Oulu
3 8 Mikael Nyberg Vesimiehet, Oulu
3 17 Juho Aalto Vesimiehet, Oulu
2 5 Eetu Keltto Lakeuden Sukeltajat, Seinäjoki
2 15 Arttu Viertola Lakeuden Sukeltajat, Seinäjoki
2 99 Sami Aro Merisaukot, Kokkola
2 12 Antti Hulkko Vesimiehet, Oulu
2 55 Aleksi Hautala Vesimiehet, Oulu
1 6 Jani Mäkinen Lakeuden Sukeltajat, Seinäjoki
1 3 Miika Huopana Merisaukot, Kokkola
1 4 Jussi Berkovits Merisaukot, Kokkola
1 10 Jere Kotomäki Merisaukot, Kokkola
1 13 Nelly Holmbäck Merisaukot, Kokkola
1 7 Alexandra Björklund Pyöriäiset, Vaasa
1 21 Thomas Carlson Pyöriäiset, Vaasa
1 26 Antero Hirvo Pyöriäiset, Vaasa
1 ? Kokkolaa vastaan lopussa Vesimiehet, Oulu